Судді над суддями: Хто найбагатший серед членів ВККС?

27.04.2018

«Суддівство» продовжує серію матеріалів, де ми аналізуємо задекларовані статки суддів, а також тих, хто бореться з корупцією в їхніх лавах. Цього разу ми вирішили проаналізувати щорічні декларації членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів. ВККС проводила конкурс до Верховного Суду, а тепер проводить переатестацію всіх українських суддів. Тож саме від її 16 членів залежить те, якою буде вітчизняна судова система завтра. На статки представників комісії цікаво подивитися особливо у світлі їхнього конфлікту з Громадською радою доброчесності. Традиційно ми звернемо увагу на житло, площу земельних ділянок, автомобілі, заощадження та доходи членів ВККС та їхніх родин.

У кого найбільше житлової площі?

Щоб показати загальну картину, ми вирішили вдатися до деякого узагальнення. По-перше, ми розцінюємо власність члена ВККС та членів його/її родини, яких вказано в декларації, як спільну. Тож вся нерухомість, що перебуває у їхній власності, представлена тут як одна категорія. Іншими кольорами на графіку вказані будинки, квартири у частковій власності членів ВККС і їхніх родин, або нерухомість, яку винаймають. По-друге, у цьому графіку не вказані об’єкти незавершеного будівництва. Зробімо припущення, що вони справді недобудовані, і члени ВККС там справді не живуть.

Отже, так виглядає п’ятірка членів ВККС, у яких найбільше житлової площі.

Найбільше житлової площі – майже 600 кв. м – у родини глави ВККС Сергія Козьякова. Щоправда з цієї нерухомості нічого формально не належить власне Козьякову. Його дружина володіє просторою квартирою у Києві (222, 3 кв. м) і будинком у Бучі (263,6 кв. м). Ще одна квартира у столиці належить дружині і дочці голови ВККС.

На другому місці член ВККС суддя у відставці Юрій Тітов. До речі, його син Максим Юрійович входить до колегії суддів, що в Оболонському райсуді столиці розглядають справу про держзраду Віктора Януковича. В декларації ж Тітова-старшого загалом вказано три квартири і три будинки. Дружині члена ВККС належить будинок в Обухові (56,1 кв. м), квартира в Києві (38, 3 кв. м), а також ще одна квартира в столиці (115,8 кв. м), що перебуває у спільній власності. Сам Юрій Тітов задекларував квартиру у дачному будинку в Одеській області (98,4 кв. м), а також успадкований від батька будинок у Балті Одеської області. Площа цього будинку 200,4 кв. м.

Також Юрій Георгійович вказав у декларації ще один успадкований від батька будинок площею 279 кв. м. з басейном. Цей будинок розташований у с. Шпитьки, що неподалік Києва. ProSud у своєму розслідуванні наводить фото цього будинку.

Будинок Тітова

Щоправда згідно з декларацією цей будинок – об’єкт незавершеного будівництва. Тож ми не включали його у графік.
Схожа ситуація у заступника голови Комісії Станіслава Щотки. У декларації він також вказав недобудований будинок площею 314,6 кв. м. Після закінчення будівництва Щотка матиме загалом 440,8 кв.м житлової площі.

Серед незвичайної нерухомості також варто відзначити квартиру у Грузії (65,2 кв. м), що належить члену ВККС Павлові Луцюку.

У кого ж житла найменше?

У члена ВККС судді у відставці Володимира Бутенка. У декларації він вказав, що користується квартирою у Києві (92 кв. м). Її власник Бутенко Олег Володимирович, наймовірніше, син екс-судді.

У кого найбільше землі?

У 2017 році задекларували власність на землю десять з 16 членів ВККС. На графіку ми показали 5 найбільших землевласників. У решти загальна площа земельних ділянок не перевищувала 20 соток. Варто додати, що у цьому графіку ми показуємо лише загальну площу земельних ділянок, а не їхню вартість, адже, очевидно, що земля у столиці чи її околицях значно дорожча у порівнянні з ділянками в провінції чи землею сільськогосподарського призначення.

Найбільшим землевласником серед членів ВККС виявився суддя у відставці Михайло Макарчук, який задекларував понад 12 га землі. Однак з цих 12 га особисто йому належить лише 28 кв. м у Полтаві. Решта землі перебуває у власності дружини та матері Макарчука. У дружини майже 6 га у Глобінському районі Полтавської області, а також 8 соток у Шацькому районі Волинської області. У матері – теж понад 6 га у Ковельському районі Волинської області, з них 21 сотку вона винаймає. Земельні ділянки певним чином віддзеркалюють кар’єру Макарчука, адже народився він на Волині, потім працював суддею у Полтаві.

На другому місці з з 11,38 га розташувалася суддя у відставці Анастасія Заріцька. У її випадку всі земельні ділянки розташовані на Київщині. 5,8 га – у Макарові. Там Заріцька працювала народним суддею з 1984 по 1993 рік. Чоловік екс-судді задекларував 3,9 га у Макарові, 0,5 га у Богданах Вишгородського району, а також 1,2 га у Володарці Володарського району.

На третьому місці Юрій Тітов, у нього і дружини на двох 1 га землі. Зокрема, 17 соток у Балті Одеської області, 27 соток у Шпитьках неподалік від Києва, на яких стоїть недобудований будинок, про який ми писали вище. До речі, у сусідніх Петрушках будує собі будинок невідомої площі його син суддя Максим Тітов.

Також у своїй декларації Юрій Тітов вказав 10 соток землі в Києві, власником яких він став у 2005 році. ProSud пише, що їм вдалося ідентифікувати цю ділянку на кадастровій карті. Вона розташована у Деснянському районі, на території, що була приватизована членами товариства індивідуальних забудовників “Десенка”. Товариство зареєстроване за адресою: м.Київ, вулиця Пилипа Орлика, 4-А. За цією ж адресою розміщена і приймальня голови Верховного суду, а більшість членів «Десенки» були суддями Верховного суду України. Ділянкою тут володіє і колишній суддя ВСУ Юрій Тітов. От тільки в декларації він вказав, що є власником землі з 2005 року, а рішення про виділення цієї землі Київська міська рада ухвалила лише у 2008 році.

Дружина Тітова, у свою чергу, задекларувала 45,6 соток в Обухові.

Яким автомобілям віддають перевагу члени ВККС?

В середньому на кожного члена ВККС припадає 1,6 автомобілі. У трьох з них взагалі немає транспортних засобів (це Володимир Бутенко, Валентина Устименко і Андрій Козлов). Дехто вказав у декларації по чотири автомобілі, як наприклад, Михайло Макарчук. У нього на додачу до Nissan Murano (2013 р.в.), Mitsubishi Outlander XL 3.0 АТ (2007 р.в.), Daewoo Lanos (2005 р.в.) та Ford Kuga (2017 р.в.) є ще човен «Казанка» (1990 р.в.).
Загалом члени ВККС віддають перевагу японському автопрому. Так, найпопулярнішою маркою автомобілів є Lexus. Два Lexus RX (2000 і 2007 р.в.) вказав голова Комісії Сергій Козьяков. Його любов до таких автівок поділяють в родинах Тетяни Весельскої та Степана Гладія. Також серед членів ВККС користуються популярністю авта Mitsubishi, Toyota та Nissan.

Що характерно, німецький автопром явно пасе задніх. На 16 членів комісії припадає усього лиш три автомобілі Volkswagen та лише один Mercedes-Benz 2014 року випуску, яким володіє Павло Луцюк. Вітчизняний автомобіль Daewoo Lanos значиться лише у декларації Михайла Макарчука.

Хто найбільше заробив у 2017 році?

Як відомо, зарплати членів ВККС досить великі і становлять десь 2,5-2,7 мільйонів гривень на рік. Однак це не єдині їхні прибутки. Судді у відставці додатково отримують «покращену» суддівську пенсію, яка становить в середньому 300 з копійками тисяч гривень на рік (на рівні теперішньої звичайної суддівської зарплатні). Це Михайло Макарчук, Володимир Бутенко, Анастасія Заріцька, Станіслав Щотка, Валентина Устименко, Микола Мішин, Юрій Тітов та Тетяна Шилова.

Але бувають інші, цікавіші, джерела доходів. Так, наприклад, Тетяна Весельська, чий сукупний прибуток у 2017 році склав 3,4 мільйони гривень задекларувала благодійну допомогу 179 грн., а також подарунок у грошовій формі у розмірі 759 379 гривень.
Член ВККС Андрій Козлов отримав у сукупності 3,3 мільйони гривень доходів завдяки кредитові у 633 тисячі гривень, який він взяв минулого року.

Загалом картина досить однорідна. Більшість членів ВККС отримують доходи в межах 2,5-3 мільйони гривень. Загалом це значно більше, ніж решта членів їхніх родин (на відміну від голів київських райсудів). Прикметно, голова Комісії Сергій Козьяков у 2017 році заробив менше, ніж більшість його підлеглих – 2,67 мільйони гривень.

На цьому тлі виділяється скромними прибутками Степан Гладій. Його було обрано до ВККС у березні 2018 року. Тож усі 1,2 мільйони гривень – це зарплата Гладія у Апеляційному суді міста Києва.

У кого найбільше заощаджень?

У цьому графіку ми додали заощадження членів ВККС і їхніх родин у готівці і на банківських рахунках. Щоб краще показати пропорцію заощаджень в гривнях і іноземній валюті, ми вирішили все звести до одного знаменника і перерахували суми в доларах і євро у гривні за курсом НБУ від 24 квітня (1 долар – 26,12 грн.; 1 євро – 31, 97 грн.; 1 російський рубль – 0,423 грн.). Тож усі суми на цьому графіку показані у гривнях. Різнокольорові колонки лиш вказують валюту, у якій члени ВККС тримають заощадження.

Окрім зберігання заощаджень готівкою чи у банку, члени ВККС часом позичають гроші. Так, наприклад новий член Комісії Степан Гладій минулого року позичив третій особі 100 тисяч доларів США. А Тарас Лукаш – 464 тисячі гривень.

Андрій Козлов задекларував “нумізматичну колекцію історичного характеру” загальною вартістю понад 700 тисяч гривень.

Василина Запорожець, для «Суддівства»