Що робити з старим ВСУ?

04.07.2018

3 липня 2018 року в приміщенні Кловського Палацу в м. Києві відбувся брифінг за участі суддів Верховного Суду України щодо ситуації із забезпеченням верховенства права у діяльності ВСУ. У цьому заході взяли участь Василь Гуменюк (в.о. Голови ВСУ), Галина Канигіна (суддя ВСУ), Богдан Пошва (суддя ВСУ). Про це пише «Українське право».

В даному випадку йдеться про брифінг від суддів саме старого Верховного Суду України, який здійснював правосуддя в нашій країні до 15 грудня 2017 року, поки йому не прийшов на зміну новий Верховний Суд. За законом старий ВСУ після старту роботи нового ВС має бути ліквідований. Навколо цієї процедури виник певний конфлікт між новим ВС, ДСА, РСУ, деякими іншими суб’єктами, з одного боку, та старим ВСУ – з іншого, судді якого вважають процедуру ліквідації їх установи неконституційною.

«Ми хочемо привернути увагу, оскільки в ЗМІ з’являються відомості про діяльність або існування в Україні двох верховних судів. Це не відповідає дійсності, адже відповідно до Конституції немає двох верховних судів, а існує лише Верховний Суд України із зміненою назвою – Верховний Суд», – зазначив Василь Гуменюк, розпочавши цей брифінг.

Спікер додав, що ліквідація юридичної особи публічного права можлива лише на підставі розпорядчого акта відповідного органу. Тобто до 31 грудня 2017 року повноваження ліквідовувати суди мав Президент України, а з 2018 року це вже належить до компетенції Верховної Ради. Що стосується ж юридичних осіб публічного права з конституційним статусом, таких як Кабінет Міністрів, Верховна Рада або навіть інститут Президента, то вони можуть бути ліквідовані в тому випадку, якщо в Конституції України буде записано про таке. Оскільки ж в Конституції України це не відзначено, то ніякої ліквідації Верховного Суду України бути не може.

Пан Гуменюк також озвучив пропозиції по виходу з цієї кризової ситуації. По-перше, це може бути рішення Конституційного Суду. Ще 3 жовтня 2016 року ВСУ звернувся до Конституційного Суду із поданням щодо визнання деяких положень Закону «Про судоустрій і статус суддів» неконституційними. По-друге, це може бути виправлення цієї помилки Верховною Радою.

Також в.о. Голови ВСУ відповів на поширене питання щодо того, чому ВСУ не звільняє своїх працівників, які ще є формально в штаті установи. За його словами, в квітні поточного року було поставлено питання про призначення в.о. керівника апарату для того, щоб звільняти, приймати на роботу, переміщати працівників. Проте без відома суддів ВСУ на цю посаду перевели іншу сторонню особу, яка не була допущена до роботи, оскільки вона не перебуває в штаті ВСУ та немає відповідного допуску.

Василь Гуменюк серед іншого повідомив, що, станом на сьогодні у Верховному Суді України працює 13 суддів, від жодного з яких заяви про їх звільнення або переведення поки не надходило. Окрім цього, відповідно до чинного законодавства, суддя ВСУ не може бути звільнений, оскільки обирався на свою посаду безстроково.

Крім того, пан Гуменюк спростував інформацію, що начебто майно, яким користується ВСУ, вже передано на баланс новоствореного Верховного Суду. «Все майно знаходиться на балансі Верховного Суду України і зараз ми проводимо його інвентаризацію», – запевнив пан Гуменюк.

«В той час, коли Верховний Суд України здійснював правосуддя, відбувався конкурс на невакантні місця до нового Верховного Суду. Тобто, я працювала, а на моє місце вже хтось обирався. Також, в той час, коли новий ВС збирав свій Пленум, наша кримінальна палата також розглядала справи. Таким чином, ця ситуація є прогнозованою, створили її не ми, і багато часу з нашого боку було втрачено на спроби її врегулювання через Конституцію та верховенство права», – підсумувала суддя ВСУ Галина Канигіна.

Отже, позиція суддів ВСУ певною мірою виглядає дійсно обґрунтованою. Проте це зовсім не відміняє того факту, що за постулатами конституційності та верховенства права, що ми почули від суддів ВСУ, цілком можуть бути приховані особисті амбіції та власне невдоволення судовою реформою, яка проходить. Сподіваємось лише, що ця колізія фактичного існування двох найвищих судів має бути якомога скоріше розв’язаною.

Нагадаємо, що на минулому тижні стало відомо про початок процедури припинення діяльності та ліквідації у встановленому законом порядку Верховного Суду України. На сайті Міністерства юстиції України оприлюднено повідомлення про рішення щодо припинення Верховного Суду України як юридичної особи в результаті ліквідації.