Борг України за рішеннями судів можна порівняти з розміром держбюджету – суддя ЄСПЛ

20.11.2018

Суддя Європейського суду з прав людини Ганна Юдківська стверджує, що Україна не змогла визначити суму своєї заборгованості за рішеннями національних судів, винесеними проти держави, державних підприємств або організацій.

Про це вона заявила в інтерв’ю “Європейській правді”, посилаючись на консультації Суду з Україною.

За словами Юдківської, ця інформація буда потрібна ЄСПЛ через те, що до минулого року на розгляду Суду було понад 12 тисяч скарг від українських громадян та організацій, які стикнулися з невиконанням судових рішень в Україні.

При цьому держава не могла виначитися навіть із тим, скільки таких невиконаних рішень є   реєстрі.

“Мін’юст давав різні цифри, скільки у нас є цих невиконаних рішень, чи 120, чи 200 тисяч”, – зауважила суддя.

Також лишається незрозумілим, яку суму заборгувала Україна. Відомо лише, що йдеться про вкрай високу заборгованість”

“Ніхто не в курсі. Схоже, навіть Мін’юст цього не знає. Принаймні, на офіційній зустрічі в ЄСПЛ представники міністерства казали, що вони “на стадії підрахунків”, і порахувати це справді дуже важко. Але у попередніх оцінках фігурувала сума, порядок якої можна порівняти з розміром державного бюджету”, – пояснила Юдківська.

Як відомо, від 2004 року ЄСПЛ регулярно виносив рішення за типовими скаргами проти України – так званим клоном “справи Іванова”

ЄСПЛ визнав це порушенням Європейської конвенції з прав людини, у кожному рішенні зобов’язуючи Україну не лише виконати конкретне судове рішення, а й сплатити скаржниками додаткову компенсацію. Після цього тисячі українців почали звертатися до ЄСПЛ із аналогічними скаргами. “Клон справи Іванова” став найбільшою групою справ в історії Суду та суттєво ускладнив його роботу.