Що буде з суддею, який не складе успішно кваліфікаційне оцінювання?

11.05.2018

У тілі Конституції України не закладено норми про звільнення судді через непроходження кваліфікаційного оцінювання. Автори судової реформи зробили це, щоб у майбутньому не звільняти суддів, які зараз призначенні з порушенням порядку проведення кваліфікаційного оцінювання (це ж буде стосуватися і суддів, які призначенні з дотриманням процедури).

Про це йдеться у колонці судді Кіровоградського окружного адміністративного суду Романа Брегея, опублікованій на сайті «Юрліга», повідомляє “Суддівство”.

Брегей пояснив, що згідно зі ст. 126 Конституції України, де перераховано підстави звільнення суддів, суддя, який не склав успішно кваліфікаційне оцінювання (після призначення на посаду судді), не може бути звільнений з посади або втратити повноваження шляхом їх припинення. Лише у перехідних положеннях Конституції йдеться про те, що всі чинні судді повинні пройти кваліфікаційне оцінювання, і у разі, коли не склали його успішно або відмовились від проходження, підлягають звільненню.

«Якщо суддя пройшов успішно перше кваліфікаційне оцінювання, а надалі (через декілька років не пройшов), то він залишиться на посаді судді, оскільки згадана норма Перехідних Положень Конституції України є нормою одноразового застосування (тільки під час першого кваліфікаційного оцінювання), – підкреслив суддя Брегей. – Якщо ж суддя не складе успішно перше кваліфікаційне оцінювання, то буде звільнений з посади судді».

Він зауважив, що логічніше було би прописати норму про звільнення з посади судді у зв’язку з непроходженням кваліфікаційного оцінювання прямо у Конституції.