Висновок Ради Європи: тільки ВККС має право оцінювати кандидатів на посаду судді

14.06.2017

Оцінювання судді та кандидата на посаду судді щодо професійних знань і компетентності, моральної, етичної та психологічної доброчесності – є завданням виключно Вищої кваліфікаційної комісії суддів. Така інформація розміщена на сайті Комісії.

У Висновку Ради Європи щодо Регламенту Громадської ради доброчесності, який було презентовано 12 червня 2017 року в Києві, написаного міжнародним експертом Ради Європи, доктором права, професором Діаною Ковачевою, вказано, що висновок Громадської ради доброчесності є тільки елементом кваліфікаційного оцінювання, який стосується питань професійної етики та доброчесності суддів і кандидатів.

«Європейські стандарти не забороняють фахівцям, що можуть зробити корисний внесок до процесу оцінки, брати в ньому участь, проте їхня роль може бути лише дорадчою, а не вирішальною», – підкреслила експерт Ради Європи.

Крім того, у цьому документі наголосили, що Регламент Громадської ради доброчесності не містить чітких та об’єктивних критеріїв, на підставі яких можна дійти висновку про невідповідність судді (кандидата на посаду судді) нормам доброчесності та етики. «Висновки ГРД мають бути ґрунтовними, а під час їхньої підготовки не слід користуватися неперевіреною інформацією або включати її до тексту висновку», – йдеться у Висновку Ради Європи.

«Ми розуміємо мету створення Громадської ради доброчесності, але залучення громадянського суспільства до процедури кваліфікаційного оцінювання може призвести до певних наслідків, тому повинні існувати запобіжники впливу на незалежність судової влади», – зауважила під час презентації Висновку Глава Департаменту правосуддя та правового співробітництва Ради Європи Ханне Юнкер.

Стандарти Ради Європи говорять також про те, що в разі негативного висновку Громадської ради доброчесності кандидатам на посаду судді слід надавати право захищати себе та надавати пояснення, додаткові документи й докази ще до того, як інформація, що використовується під час оцінювання, буде включена до остаточного висновку органу, що здійснює оцінювання, та до її оприлюднення.

У Висновку Ради Європи підкреслено, що дотримання принципу незалежності судової влади потребує додержання загального правила про те, що практикуючі юристи (адвокати) і прокурори не можуть брати участі у процесі оцінювання суддів. Відповідно до стандартів Ради Європи індивідуальне оцінювання суддів повинні здійснювати судді, обрані іншими суддями.

Також звернули увагу на порядок роботи Громадської ради доброчесності, коли секретар кваліфікаційної палати Комісії Станіслав Щотка підкреслив, що необхідною є єдина методологія і правила оцінювання кандидатів, тоді сторонній спостерігач може зрозуміти, наскільки професійно виконана робота та чи не присутній суб’єктивізм.