Троє вірян через суд домоглися дозволу на отримання паспорта у вигляді книжечки

20.09.2018

Велика Палата Верховного Суду 19 вересня розглянула апеляційну скаргу трьох громадян до Коростенського райвідділу управління Державної міграційної служби в Житомирській області про визнання протиправною відмову у видачі паспорта громадянина України у вигляді книжечки та про зобов’язання видати його.

Про це повідомляє «Lb.ua».

Зазначають, що звернення до суду позивачка мотивувала своїми релігійними переконаннями. Вона як парафіянка Української православної церкви Московського патріархату вважає принизливим присвоєння людині ідентифікаційного номера, який, на її думку, є аналогом імені, а також нанесення штрих-коду на документ, що посвідчує особу.

Крім того, вона переконана, що зобов’язуючи громадян отримувати біометричні паспорти, держава обмежує в правах певну категорію осіб, зокрема віруючих.

“Номери присвоюють невпізнаним трупам, в’язням концтаборів і злочинцям. І нас фактично прирівнюють до цих категорій осіб”, – заявив один з представників.

“Тільки фашисти присвоювали людям номери. Дії Державної міграційної служби схожі на ті, які були засуджені Нюрнберзьким трибуналом”, – додав ще один представник апелянта.

Позивач також вважає, що обробка персональних даних під час оформлення паспорта у вигляді ID-карти є “неправомірним втручанням в її особисте життя з боку державних органів”.

Представники ДМС натомість акцентували увагу на тому, що для оформлення паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року після 1 листопада 2016 року більше немає підстав, з огляду на прийняття спеціального Закону “Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус”. Тож можливість видачі паспорта без унікального номера запису в реєстрі (або як називають її представники позивача – “печатки антихриста”) більше не передбачена.

26 березня 2018 року Колегія суддів Касаційного адміністративного суду в задоволенні заявлених вимог відмовила. Однак далі рішення колегії було оскаржено у Великій палаті Верховного Суду, і вона прийшла до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити.

“У підсумку ВП ВС постановила скасувати рішення КАС ВС від 26 березня 2018 року, визнати протиправною бездіяльність ДМС у вигляді відмови від видачі паспорта громадянина України у вигляді книжечки і зобов’язати міграційну службу все-таки зробити це”, – йдеться в повідомленні.

Зазначимо, що розгляд цього позову відбувався досить емоційно і тривав майже весь день – з 10:00 до 20:00. Біля будівлі Кловського палацу весь цей час перебувала група парафіян УПЦ МП, які вимагали задовольнити скаргу їх парафіянки.

Нагадаємо, з 1 листопада 2016 року всі громадяни України отримали право оформити паспорти у формі ID-карток. ID-картка має вбудований електронний безконтактний чип, на який записують персональні і біометричні дані власника документа, в тому числі місце проживання і сімейний стан.

21 березня 2018 року Кабмін заборонив оформляти паспорт громадянина України з використанням бланка у формі книжки. Відповідні зміни були внесені до постанови уряду №302 від 25 березня 2015 року.

26 березня Верховний Суд заборонив громадянам відмовлятися від отримання ID-карток через релігійні переконання.