САП попросила НАБУ не лізти не в свою справу

08.05.2018

Спеціалізовна антикорупційна прокуратура розцінює заяви директора НАБУ Артема Ситника про те, що НАБУ вимагатиме оголосити остаточну підозру главі ЦВК Михайлу Охендовському, як публічний тиск на прокурорів. Про це йдеться у зверненні на офіційній сторінці САП у Фейсбуці, передає «Суддівство».

Вимога Ситника, на думку САП, вводить “в оману громадськість, має на меті політизацію кримінального процесу та може розцінюватися як спроба чинити публічний тиск на прокурорів у провадженні з метою прийняття сумнівного з точки зору закону рішення».

У антикорупційній прокуратурі наголосили, що згідно з ст. 290 КПК України тільки прокурор у справі уповноважений визначати, чи готова вона до передачі до суду.

Вони також повідомили, що на даний момент досудове розслідування у справі Охендовського вдруге зупинено прокурором до отримання відповідей на міжнародно-правові доручення. Адже для визнання особи винуватою в одержанні хабара закон вимагає доведення не лише самого факту передачі коштів, але й використання хабароодержувачем свого службового становища в інтересах хабародавця. Таким чином, залишається встановити, які саме конкретні дії підозрюваний, перебуваючи у закордонних відрядженнях, виконував в інтересах Партії регіонів, і чи виконував їх взагалі.

У САП повідомили, що отримані під час слідства офіційні документи українських дипломатів, які забезпечували організаційний супровід відряджень підозрюваного, містять з цього приводу суттєві суперечності. Тож слідчим довелося звернутися до іноземної сторони.

Звернувшись по міжнародно-правову допомогу до Німеччини, Австрії, Франції, а в подальшому також до Великої Британії, Польщі та Сполучених Штатів Америки, слідчі поки що отримали лише чотири відповіді. Німецька та французька сторона відмовилися виконувати запити у зв’язку з відсутністю ознак злочину. У Австрії заявили, що доказів протиправної поведінки голови ЦВК не здобуто.

Також ще в жовтні минулого року отримано лист польської сторони, у якому запропоновано НАБУ усунути недоліки в запиті у 60-денний строк, на який детективи не лише самі жодним чином не відреагували, але й не повідомили про його надходження прокурорів САП. Відповідей на запити до США та Великої Британії досі не отримано.

«САП закликає осіб, які не мають жодного процесуального статусу у вказаному кримінальному провадженні, а конкретно директора НАБУ, утриматись від безвідповідальних та голослівних оцінок слідства та вкотре нагадує, що погодження підозри в кримінальних провадженнях та скерування обвинувального акту до суду – визначені законом виключні повноваження прокурора», – йдеться у тексті заяви.