08.05.2018
Спеціалізовна антикорупційна прокуратура розцінює заяви директора НАБУ Артема Ситника про те, що НАБУ вимагатиме оголосити остаточну підозру главі ЦВК Михайлу Охендовському, як публічний тиск на прокурорів. Про це йдеться у зверненні на офіційній сторінці САП у Фейсбуці, передає «Суддівство».
Вимога Ситника, на думку САП, вводить “в оману громадськість, має на меті політизацію кримінального процесу та може розцінюватися як спроба чинити публічний тиск на прокурорів у провадженні з метою прийняття сумнівного з точки зору закону рішення».
У антикорупційній прокуратурі наголосили, що згідно з ст. 290 КПК України тільки прокурор у справі уповноважений визначати, чи готова вона до передачі до суду.
Вони також повідомили, що на даний момент досудове розслідування у справі Охендовського вдруге зупинено прокурором до отримання відповідей на міжнародно-правові доручення. Адже для визнання особи винуватою в одержанні хабара закон вимагає доведення не лише самого факту передачі коштів, але й використання хабароодержувачем свого службового становища в інтересах хабародавця. Таким чином, залишається встановити, які саме конкретні дії підозрюваний, перебуваючи у закордонних відрядженнях, виконував в інтересах Партії регіонів, і чи виконував їх взагалі.
У САП повідомили, що отримані під час слідства офіційні документи українських дипломатів, які забезпечували організаційний супровід відряджень підозрюваного, містять з цього приводу суттєві суперечності. Тож слідчим довелося звернутися до іноземної сторони.
Звернувшись по міжнародно-правову допомогу до Німеччини, Австрії, Франції, а в подальшому також до Великої Британії, Польщі та Сполучених Штатів Америки, слідчі поки що отримали лише чотири відповіді. Німецька та французька сторона відмовилися виконувати запити у зв’язку з відсутністю ознак злочину. У Австрії заявили, що доказів протиправної поведінки голови ЦВК не здобуто.
Також ще в жовтні минулого року отримано лист польської сторони, у якому запропоновано НАБУ усунути недоліки в запиті у 60-денний строк, на який детективи не лише самі жодним чином не відреагували, але й не повідомили про його надходження прокурорів САП. Відповідей на запити до США та Великої Британії досі не отримано.
«САП закликає осіб, які не мають жодного процесуального статусу у вказаному кримінальному провадженні, а конкретно директора НАБУ, утриматись від безвідповідальних та голослівних оцінок слідства та вкотре нагадує, що погодження підозри в кримінальних провадженнях та скерування обвинувального акту до суду – визначені законом виключні повноваження прокурора», – йдеться у тексті заяви.