РСУ дозволила суддям писати у робочий час вірші

12.02.2018

Рада суддів дозволила суддям займатися науковою, викладацькою чи творчою діяльністю навіть у робочий час, адже жодних законодавчих заборон не встановлено. Утім, вони мають пам’ятати: писання віршів та полотен, читання лекцій чи захоплення наукою не повинні шкодити їхній основній функції — здійсненню правосуддя, пише «Закон і бізнес».

РСУ отримала звернення Дніпропетровського апеляційного господарського суду та одного із суддів Рубіжанського міського суду Луганської області з проханням роз’яснення щодо обмеження суддів у здійсненні викладацької та наукової роботи.

«Жодних обмежень щодо здійснення суддею таких видів роботи не існує. Разом з тим він повинен надавати пріоритет здійсненню правосуддя над усіма іншими видами діяльності, як це передбачено Кодексом суддівської етики. Таким чином, суддя має право займатися викладацькою, науковою чи творчою діяльністю без будь-яких обмежень, якщо це не шкодить інтересам здійснення правосуддя», — такий висновок зробила «самоврядниця» Людмила Волкова.

Як нагадала член РСУ, відповідно до закону «Про судоустрій і статус суддів» володар мантії не може поєднувати свою діяльність із підприємницькою або адвокатською, виконувати іншу оплачувану роботу, крім викладацької, наукової чи творчої. Аналогічне положення містить і закон «Про запобігання корупції». При цьому жоден із цих нормативних актів не містить обмежень щодо виконання суддями наукової, викладацької чи творчої роботи.

До того ж свого часу були визнані неконституційними положення, які обмежували викладацьку діяльність осіб, які одержують зарплату з держбюджету, виключно позаробочим часом.

РСУ роз’яснила місцевим та апеляційним судам, що норми Конституції та законів не встановлюють обмежень щодо виконання наукової, викладацької чи творчої роботи. По-друге, така діяльність не повинна шкодити здійсненню правосуддя. І третя порада: не можна вважати сумісництвом відрядження служителя Феміди на роботу до Національної школи суддів.

Виходить, якщо в законника немає справ, то він може просто на роботі сісти за написання статті або ж попрацювати за мольбертом. Але це все стосується ситуацій, коли законник не залишає приміщення суду.