По приколу? Вила та гамівні сорочки в деклараціях

03.04.2018

Кінець березня – пора прозріння. В українців з’являється можливість подивитися е-декларації улюблених чиновників. І, не будемо прикидатися, нас вже не дивують квартири, записані на родичів, гектари землі, мільйони готівки та люксові годинники. Хоч бувають і геть екзотичні випадки. Як, наприклад, новопризначений суддя Конституційного Суду Сергій Головатий задекларував цілу церкву на Черкащині.

Але цей рік ознаменував новий спосіб використання е-декларацій – «по приколу». Але в кожному «приколі» завжди є частина піару.

Серед політиків у цьому відзначився лідер українських радикалів Олег Ляшко. Поміж годинників преміум-класу (ще трохи, і його колекцію можна буде назвати «нєдєлька») і ювелірних гарнітурів дружини Олег Валерійович задекларував 100 % права власності на вила селянські українські. Дата набуття права і ціна об’єкта невідомі.

Наша версія: вила задекларували для того, щоб у заголовки новин не потрапила інформація про вже традиційний для Ляшка виграш в лотерею. 2017 року народний обранець виграв у лотерею «Фаворит-Спорт» майже 600 тисяч гривень. Тим паче, цей виграш – мізер серед прибутків найголовнішого радикала, який загалом задекларував 20,6 мільйонів гривень доходів, відчутно більше, ніж, до прикладу, президент Порошенко чи прем’єр Гройсман.

Але не Ляшком єдиним. «Приколами» рясніли декларації представників громадського сектору, які цього року вперше публічно показали свої статки.

Так, голова правління громадської організації “Центр протидії корупції” Віталій Шабунін поруч з майже мільйоном гривень доходів вказав у декларації права на “гамівну сорочку, придбану для екс-генпрокурора Віктора Шокіна і збережену для діючого генпрокурора”.

Не відстають від Шабуніна і його підлеглі. Експерт ЦПК Анастасія Красносільська у інтерв’ю ZIK розповіла, що громадські активісти поставилися до е-декларування з усією серйозністю і задекларували усе, що є для них справжніми цінностями. «У своїх деклараціях ми намагалися показати, що для нас є важливим. У моїй є моя кішка. Не тому, що вона дорого коштує, а тому, що вона для мене безцінна. Цінність моїх колег – «Кобзар», Конституція України, але не яйця Фаберже».

Зрозуміло, що співробітникам ГО декларувати не хотілося, і вписуючи «Кобзарі» і Конституції, вони прагнули відмежуватися від чинної, очевидно, корумпованої влади, показавши загалу, що у них інші цінності.

Але ж чи варто робити з декларування посміховище, записуючи все, що тобі дороге? З таким підходом, що заважає декларувати всі «картини» свого трирічки як твори мистецва, колекцію узамбарських фіалок на підвіконні чи 50-томник Івана Франка? Чи не буде це дискредитацією е-декларування, за яке як раз ці самі діячі і боролися?

І коли наступного року дотепники-активісти будуть прогрібати електронні декларації чиновників та інших свідків секти зубожіння, де будуть вказані конституції, червоні калини, материні рушники та інша сентиментальна «патріотична» атрибутика, нехай не питають, з кого це все почалося.

Світлана Рожко, для “Суддівства”