ОБСЄ пропонує реформувати ГРД

18.08.2017

Вища кваліфкомісія суддів України оприлюднила висновок ОБСЄ щодо Закону «Про судоустрій і статус суддів», – передає sud.ua.

Частина документу присвячена нормам про Громадську раду доброчесності, створеній при Вищій кваліфікаційній комісії суддів України для перевірки суддів і кандидатів у судді на відповідність критеріям професійної етики і доброчесності.

Цікаво, що зосереджена увага на тому, що потрібно розглянути доцільність існування такого органу, як Громадська рада доброчесності і її вплив на забезпечення прозорості та якості процедури оцінювання суддів і кандидатів на посади суддів.

«Викликає занепокоєння, що Громадська рада, не зважаючи на властиві їй слабкості і відсутність вільного доступу до інформації, робить вирішальний вплив на результати оцінювання. Щоб уникнути зазначених проблем можна було б створити замість нього окремий орган для допомоги ВККС або розширити склад самої Вищої кваліфікаційної комісії суддів, включивши до нього також представників громадянського суспільства, яких можна було б призначати в порядку, передбаченому ч. 9-20 ст. 87 Закону. Це сприяло б зміцненню довіри суспільства до процедури оцінювання, забезпечення дотримання всіма особами, залученими до оцінювання суддів і кандидатів на посади суддів, єдиного порядку, встановленого одним органом, і прийняття ними рішень на основі однакового рівня обізнаності », – підкреслюється у висновку ОБСЄ від 30.06 .2017р.

Основні позиції висновку ОБСЄ:

– необхідно уточнити критерії, за якими представникам правозахисних громадських об’єднань, науковцям тощо можна відмовити бути членами Громадської ради через політичну заанглажованість;

– варто розглянути доцільність збільшення прозорості в процесі відбору членів Ради, ввівши відкриту і публічну процедуру їх висунення та відбору;

– удосконалити процедуру відбору в Раду, додавши критерії стажу і особливі вимоги до досвіду, навичок, вмінь;

– публічні звинувачення, озвучені Громадською радою щодо суддів до завершення процесу оцінювання, можуть поставити під загрозу саму процедуру оцінювання та зменшити повагу до судової системи і суддів (а також їх рішень), навіть якщо пізніше ці звинувачення виявляться безпідставними. Це призводить до необхідності доповнити текст ст. 87 Закону вимогою про забезпечення конфіденційності інформації.

У Висновку ОБСЄ зазначається, що наділення Громадської ради таким впливом, яким володіє Комісія у цій сфері, а саме у встановленні відповідності судді або кандидата суддівській посаді може мати негативні наслідки для всієї процедури оцінки суддів / кандидатів у судді. Бажано переглянути ці додаткові повноваження Громадської ради та, в ідеалі, відмовитися від них.