На суддів нового ВС вже чекає 50 тис. справ. Як вони упораються?

12.10.2017

Після початку роботи нового Верховного Суду новоопризначеним суддям одразу передадуть 50 тисяч справ, а це непідйомне навантаження. Про те, як вирішити цю проблему, йшлося під час VI судового форуму, організованого Асоціацією правників України.

Так, у своєму звіті з події газета «Закон і Бізнес» цитує суддю-спікера Одеського окружного адміністративного суду Ігоря Завальнюка, який звернув увагу на проблему завантаження майбутнього Верховного Суду, до якого передадуть понад 50 тис. справ.

Суддя зазначив, що у суддів може швидко пройти ейфорія від роботи в новій установі. Він припустив доцільність передання цих справ до апеляційних судів, які могли б розглянути їх у складі колегій з 5 суддів. Адже такий досвід уже мали понад 10 років тому, коли виникали аналогічні проблеми.

У відповідь Координатор Ради з питань судової реформи, заступник глави Адміністрації Президента Олексій Філатов зауважив, що питання дійсно одне з найбільш чутливих. Він повідомив, що Рада вирішила залишити розгляд справ за новим ВС. Однак у процесуальних кодексах встановили касаційні фільтри. Також передбачено письмове провадження та інші спрощені процедури розгляду.

Філатов наголосив, що не підтримує ідеї передання справ до апеляційної інстанції. Втім, він зазначив: «Якщо виявиться, що склад ВС не здатний у розумні строки впоратись із залишками, будуть уведені певні додаткові інструменти на рівні закону». Тож сторонам, чиї скарги нині перебувають у касаційній інстанції, поки що зарано робити якісь прогнози стосовно перспектив їх розгляду.