Судді над суддями: Чи пройшла б Громадська рада доброчесності перевірку на доброчесність?
13.04.2017
У середу Громадська рада доброчесності оприлюднила свою оцінку кандидатам до Верховного суду. Як і очікувалося, ця оцінка була безкомпромісною і принциповою. Команда ж «Суддівства» вирішила перевірити, наскільки самі члени ГРД відповідають критеріям доброчесності і незаангажованості, адже варто знати, хто має вагомий голос в обранні суддів.
У сьогоднішній підбірці досьє доброчесних всі на позір бездоганні. Їхні декларації світяться прочерками – зйомні квартири, жодних автівок. Але вони теж можуть приховувати скелети у шафі. Досьє членів ГРД ми укладали так само, як і досьє суддів на нашому сайті, ретельно вивчаючи інформацію з відкритих джерел – в першу чергу декларації та біографії, згадки в реєстрах та інших документах, а також публікації в ЗМІ. Наші читачі самі можуть все перевірити.

Роман Маселко – захисник № 1
Життя Романа Маселка можна розділити на два етапи. До Революції гідності глава юридичного відділу головного офісу ПроКредит Банку, «банківський юрист без водійських прав і автомобіля», після – адвокат Автомайдану, представник інтересів родин Небесної сотні, член Ради громадського контролю Національного антикорупційного бюро і Громадської ради доброчесності, головний коментатор у медіа усіх гучних новин в сфері правосуддя. Однак і йому вдалося стати персонажем як мінімум декількох суддівських скандалів.
Фігурант судового позову проти НАБУ
Так, у кінці 2016 р. Окружний адміністративний суд міста Києва почав розгляд позову про скасування результатів онлайн-голосування, за якими Романа Маселка було обрано до Ради громадського контролю при Національному антикорупційному бюро України. За твердженням самого Маселка, підставою для позову була інформація, що нібито на сайті НАБУ не були вчасно опубліковані документи кандидата (це Маселко категорично спростовує) і що під час онлайн-голосування мала місце накрутка голосів. Тут Маселко, визнаючи факт фальшування результатів голосування, стверджує, що саме його ці маніпуляції не стосувалися, а всіх членів Ради при НАБУ, яким було накручено голоси, вже звільнено.
Плутанина з деклараціями
У 2016 р., беручи участь у декількох конкурсах, зокрема, до Громадської ради доброчесності, Ради громадського контролю при Національному антикорупційному бюро, а також до Громадської Ради НАЗК, Маселко декілька разів подавав декларації за 2015 р. Журналісти підмітили, що в одній із декларацій він не вказав орендовану квартиру в Києві, яка, наприклад, фігурує у декларації до ГРД.
Публічно висловлював симпатію деяких кандидатів до ВС
Так, наприклад, Маселко не шкодував компліментів ексцентричному судді Кіровоградського окружного адміністративного суду Романові Брегею, відомого своєю любов’ю до цитат із Біблії, які він використовує навіть у судових вироках. В інтерв’ю «Извєстиям» Маселко зазначив: «Роман Брегей – не тільки чесний і принциповий, а й унікальний суддя, який навіть свої рішення пише «людською мовою».
Дарма, що у Брегея купа нерухомості, неспівставної з доходами судді, та й сам він «засвітився» у справі про лікарську недбалість стоматологів, через яку загинула 24-річна дівчина. Суддя Брегей розглядав справу протягом 2 років і 3 місяців, а коли згідно з інформацією журналістів його дружина долікувалася у цих стоматологів, взяв самовідвід.
До речі, з конкурсу до Верховного суду Роман Брегей вилетів, не набравши необхідну кількості балів на практичному завданні. Звісно, він звинуватив Комісію в упередженості, як і інший улюбленець ГРД – нардеп Леонід Ємець.
Соколенко Наталія – журналіст з громадянською позицією
Наталія Соколенко – журналістка, громадська активістка, медіа-експертка та радіоведуча. Так хочеться продовжити «красуня, спортсменка, комсомолка». Саме політичний вимір діяльності Соколенко змушує сумніватися в її політичній незаангажованості. Наталія в 2012 р. балотувалася від партії «ДемАльянс» на парламентських виборах. У 2014 р. Наталія Соколенко йшла на вибори до Верховної Ради від партії “Громадянська позиція (Анатолій Гриценко)», з якою «ДемАльянс» тоді об’єднав списки. При чому у довідці ЦВК вказано, що Соколенко безпартійна.
Питання: чи полишила Соколенко свою партійну кар’єру? Як зазначено в її біографії на сайті ГРД, з 2012 р. вона є членом партії «ДемАльянс». Чи участь у «ДемАльянсі» це менш страшно чи менш заангажовано, ніж, приміром, вона була б членом Блоку Петра Порошенка чи забороненої КПУ?
Катерина Чорна – дзеркало вітчизняної науки
Стрімка академічна кар’єра Катерини Чорної чітко показує, у якому плачевному стані перебуває українська академія і вища школа загалом. Після закінчення Міжнародного науково-технічного університету ім. академіка Юрія Бугая (ви чули раніше про такий виш?), вона у 2014 р. «захистила науковий ступінь кандидата юридичних наук». Дивно, але у автобіографії Чорна не вказує, в якому університеті вона навчалася в аспірантурі. Ще дивнішим видається те, що в каталозі Національної бібліотеки України імені Вернадського нам не вдалося знайти автореферат дисертації пані Чорної, як і численні наукові статті в українських та міжнародних виданнях, які їй приписує сайт МАУП. Google scholar її публікації теж не індексує.
З 2014 р. Чорна працює на різних викладацьких (доцент, потім професор) та адміністративних посадах у одіозній Міжрегіональній академії управління персоналом. Також вона має звання професора Міжнародної Кадрової Академії. Сайт-візитка цієї «академії» виключно російською мовою свідчить, наскільки престижно бути професором такої «авторитетної» наукової установи.
Отже, Чорна – не серйозний науковець. На відміну від того ж Маселка чи Соколенко, вона не заявляла про свою громадянську позицію у ЗМІ, якщо не рахувати агітацію вступати у коледж при МАУП після 9-го класу, щоб не здавати ЗНО. За які такі заслуги «Автомайдан» висунув Чорну до ГРД?
До речі, у своїй декларації вона вказала лише квартиру в Краматорську, а у її профайлі на сайті ГРД місцем проживання вказано Київ. Чи не порушила пані Чорна закон, не вказавши житло, в якому проживає у Києві?

Куйбіда Роман – висуванець експертного середовища
Роман Куйбіда присвятив своє життя Центру політико-правових реформ і викладанню на юрфаці КНУ ім. Шевченка. І так, на відміну від Катерини Чорної, дисертація Романа Куйбіди є у Вернадці. Крім цього, він автор декількох монографій, навчальних посібників, багатьох науковий статей.
Декларація Куйбіди більше нагадує декларацію притомної людини: майже 800 тисяч грн. доходів за 2015 р., квартира 73 кв. м, авто – Citroen Berlingo 2013 р.в.
За будь-якої влади Куйбіда ратував про досконалість українського законодавства. Він працював над розробкою низки законів, починаючи з 2005 р. Мабуть, це спонукало Куйбіду стати помічником народних депутатів від «Нашої України» Віктора Мусіяки та Володимира Стретовича у ВР 4 скликання, а також Миколи Яковини у парламенті 5 скликання.
До речі, при Януковичі він входив до складу робочої групи з проведення в України судової реформи (під головуванням тодішнього міністра юстиції Олександра Лавриновича).
Цікаво також те, що Роман Куйбіда значиться одним із численних співавторів нової програми політичної партії «ДемАльянс», яку з’їзд схвалив у листопаді 2016 р. Чи не свідчить це про певний політичний крен у його роботі?
Леонід Маслов знає, як ховають приховані доходи
Якби Леоніда Маслова не існувало в природі, для Громадської ради доброчесності його потрібно було би вигадати. Успішних бізнесмен, учасник обох Майданів, воював добровольцем в АТО – його усміхнене фото в камуфляжі на сайті Ради дійсно вселяє довіру.
У мотиваційному листі Маслов вказує: «Математик за освітою, я маю певні аналітичні здібності і глибокий професійний досвід роботи з бухгалтерією, фінансами, грошовими електронними системами, в той же час я знаю відповідні прогалини в матеріальному і процесуальному законі. Можу швидко і ефективно викривати дії, пов’язані з приховуванням доходів і майна, бо обізнаний з інструментами і схемами таких дій».
Втім журналісти «Резонансу» доводять, що Маслов знає про «приховування доходів і майна» з власного досвіду. Річ у тім, що у декларації за 2015 р., яку Маслов подав до ГРД, вказано, що він має частку лише в двох компаніях (ТОВ «Фірма «Сенс-Консалтинг», розмір внеску 102 496 грн. та ТОВ «Сенс-контора» розмір внеску 13 500 грн.), а в інших – має корпоративні права на суму 3 438 598 грн., проте грошові внески фактично не здійснені. Однак журналісти знайшли ще 11 компаній, співзасновником яких є Маслов. Вони стверджують, що внески до двох задекларованих компаній по факту значно більше, ніж вказані у декларації, а разом у 13 компаніях вони становлять більше 78 мільйонів гривень.
Також «Резонанс» звертає увагу на співзасновника ТОВ «Фірма «Сенс-Консалтинг» – Кругового Дмитра Сергійовича. Його мама – Кругова Світлана Самуїлівна – працює суддею Апеляційного суду Харківської області. Для довідки: у 2015 р. вона задекларувала квартиру в Харкові, 11 соток землі в області і дачу 186 кв. м. У родині три автівки: Mazda, MITSUBISHI та Skoda. Лише суддя задекларувала 150 тис. грн готівкою, а її чоловік – ще 250 тисяч. До речі, вона бере участь у конкурсі до Верховного суду.
Крім того, журналісти повідомляють, що одна з «прихованих» фірм Маслова фігурувала у кримінальній справі про привласнення державних коштів та шахрайство. У Єдиному реєстрі досудових розслідувань є запис від 13 грудня 2013 р., за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.366 Кримінального кодексу України, за результатами розгляду матеріалів УДСБЕЗ ХМУ ГУМВС України в Харківській області, щодо службових осіб ТОВ «СТБ Фасад-Сервіс» (компанія Маслова Леоніда), які з метою привласнення бюджетних грошових коштів протягом 2011-2013 рр. підробляли документи, а саме вносили в акти приймання виконаних робіт недостовірні відомості, завищуючи об’єми виконаних робіт, під час виконання робіт на КРУ «Клінічне територіальне медичне об’єднання «Університетська клініка» та ПАТ «Харківська ТЕЦ-5». ТОВ «СТБ Фасад-Сервіс» підозрювали у привласненні більше 8 мільйонів грн.
Смирнова Катерина – професійний активіст
Катерина Смирнова – скромна помічник адвоката із задекларованими надзвичайно скромними прибутками – 42 тис. грн на рік. З них лише 15 640 грн. зарплати (тобто зарплата Смирнової складає 1 303 грн. на місяць) і 30 тис грн. аліментів (пані Катерина виховує трьох дітей). Чи може у Києві прожити родина з трьома дітьми, маючи в середньому 3 520 грн. на місяць, питання риторичне.
Нехтуючи професійною кар’єрою і високими заробітками, Смирнова з головою іде в громадський сектор, беручи в різний час активну участь у скаутських організаціях, ВГО «Київське віче», а також у декількох антикорупційних комісіях та комітетах, таких як Тимчасова спеціальна комісія з перевірки суддів судів загальної юрисдикції при ВРЮ, громадська рада при ГУ МВС у м. Києві, Вища рада правосуддя.
До речі, щодо її політичної незаангажованості теж можуть виникнути питання. Так у біографії Смирнової на сайті ГРД йдеться, що з травня 2013 р. вона є прихильником та активістом Громадської організації Громадянський рух “Спільна справа”. Щоправда у 2015 р. ця ГО вже видозмінилася у політичну партію “Громадянський рух “Спільна Справа”, а Смирнова очолювала її список під час місцевих виборів 2015 р. до Київради.
До речі, це не єдиний момент, коли Смирнова перетиналася з виборчим процесом. Зокрема, на повторних виборах народних депутатів України 15 грудня 2013 р. вона була довіреною особою кандидатки в народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 223 (місто Київ) Єскіної Олени Олександрівки. Тепер це дружина міського голови Глухова Мішеля Терещенка.