ЄСПЛ: Держава не може відмовити у виплаті призначеної судом компенсації через «діру» у бюджеті

08.11.2018

Уряд не має права відмовляти у виплаті компенсації, призначеної судом, аргументуючи це відсутністю коштів у бюджеті. Про це йдеться у дописі Олександра Бокова у спільноті «Позиції вищих судів України».

Зокрема, він наводить рішення Європейського суду з прав людини у справі «Жовнер проти України» від 29 червня 2004 року, повідомляє «Ракурс».

«Суд нагадує, що державний орган не може посилатися на відсутність коштів, щоб не виплачувати борг, підтверджений судовим рішенням… У такому випадку суд не може прийняти аргумент уряду, що визначає таку відсутність як „виняткові обставини“. Зокрема, уряд не надав жодного доказу того, що виконання судових рішень у конкретних випадках за цих обставин могло б спровокувати серйозні проблеми суспільного порядку», — йдеться у рішенні.

У документі також вказано, що уряд «не подав жодної конкретної програми дій, спрямованої на виплату боргів, підтверджених судовими рішеннями, за умови існування бюджетних прогалин, у той час, коли рішенням Конотопського міськогосуду від 9 червня 1999 року було констатовано необхідність урегулювання цього питання».

ЄСПЛ наголошує, що через зазначені нормативні прогалинита факт того, що відтермінування виконання не визначало жодного строку, «заявниця не мала жодної гарантії виконання рішення на свою користь у найближчому майбутньому».

Таким чином, резюмують у ЄСПЛ, утримуючись впродовж років від вживання необхідних заходів для виконання обов’язкових судових рішень, компетентні органи України порушили положення п. 1 ст. 6 Конвенції з прав людини (кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов’язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення).