1.    
  2.     У ВР зареєстрували альтернативні до президентського проекти про антикорупційний суд

У ВР зареєстрували альтернативні до президентського проекти про антикорупційний суд

09.01.2018

У Верховній Раді України з ініціативи народних депутатів зареєстрували ще два законопроекти про антикорупційний суд, альтернативні до президентського. Відмінність їх полягає у визначенні підсудності справ Вищому антикорупційному суду та вимог до кандидатів на посади антикорупційних суддів, пише «Українське право».

Президентський законопроект передбачає, що на посаду суддів антикорупційного суду може претендувати особа, яка має значний досвід здійснення у міжнародних міжурядових організаціях чи міжнародних судових установах за кордоном професійної діяльності у сфері права з питань протидії та боротьби із корупцією; володіють знаннями та практичними навичками застосування сучасних міжнародних антикорупційних стандартів і найкращих світових практик у сфері протидії та боротьби із корупцією, практики Європейського суду з прав людини і водночас має стаж роботи на посаді судді не менше 5 років; або мають науковий ступінь у сфері права та стаж наукової роботи у сфері права щонайменше 7 років; або мають досвід професійної діяльності адвоката, у тому числі щодо здійснення представництва в суді та/або захисту від кримінального обвинувачення щонайменше 7 років; чи мають сукупний стаж (досвід) професійної діяльності судді, науковця та адвоката щонайменше 7 років.

Тим часом альтернативним законопроектом № 7440-2 встановлюється, що для участі у конкурсі на посаду судді Вищого антикорупційного суду кандидату, який досяг 35-ти років, достатньо мати стаж роботи суддею 5 років, або стаж наукової роботи у сфері права чи досвід адвокатської діяльності не менше 7 років, або сукупний стаж роботи суддею, науковцем чи адвокатом  – 7 років. При цьому іншим вимог не висувається.

Водночас ще одним проектом № 7440-1 також не висувається жодним додатковим вимог, окрім суддівського, адвокатського чи наукового стажу. Проте відповідно до цього проекту кандидат на посаду судді Вищого антикорупційного суду повинен мати 10 років стажу роботи або суддею, або адвокатом, або науковцем. Крім того, до участі у конкурсі пропонують допускати і прокурорів із 10-річним стажем.

При цьому альтернативними законопроектами також пропонується звузити підсудність справ Вищому антикорупційному суду. Якщо президентський законопроект передбачає, що антикорупційний суд розслідуватиме справи, підслідні як НАБУ, так і Нацполіції та ДБР, то в альтернативних законопроектах чітко визначено, що судді антикорупційного суду розглядатимуть усі справи, підслідні лише НАБУ.

Альтернативні законопроекти загалом враховують ту критику, яка раніше лунала на адресу президентського законопроекту щодо завищених вимог до антикорупційних суддів та підсудності кримінальних проваджень. Однак за законодавством право законодавчої ініціативи щодо створення суддів належить лише Президенту. Тому альтернативні законопроекти не можуть бути прийняті, проте їх положення можуть бути враховані у президентському проекті.

Написати коментар