Як склалося життя у суддів-втікачів?

29.03.2018

Днями у ЗМІ з’явилася інформація про те, що одіозний екс-суддя Родіон Кірєєв – той самий, що засудив Юлію Тимошенко – прекрасно влаштувався собі у Москві і працює там адвокатом. Попри те, що в Україні його вже не один рік шукають. Тож ми вирішили подивитися, як склалося життя у відомих суддів-втікачів. Ми зібрали три історії, і всі вони без моралі.

 

Відомий «консерватор» валюти Микола Чаус очікує на екстрадицію в Україну

Коротко нагадаємо суть історії. В серпні 2016 року НАБУ заявило, що спіймало «на гарячому» суддю Дніпровського районного суду м. Києва Миколу Чауса. Нібито йому передавали хабар у розмірі 150 тисяч доларів. Може, це і не стало би такою сенсацією, якби на місці передачі хабаря слідчі не виявили банку з доларами. Так, громадськість отримала чергове підтвердження того, що вже раніше знала: гроші треба тримати у банках, а суддя Чаус став персонажем численних мемів.

Далі історія все більше стає схожою на шпигунський роман. Річ у тім, що згідно з тодішнім законодавством, без дозволу Верховної Ради правоохоронці не могли заарештувати суддю, навіть якщо і спіймали його з сумнозвісною банкою. А поки народні депутати чухалися прийшли з канікул і зняли недоторканність з Чауса, суддя таємно перетнув кордон України і втік до Молдови.

Там він сам прийшов до місцевої поліції і в усьому зізнався. Тепер, по ідеї, Чауса мають екстрадувати назад у Україну, адже молдовська влада відмовила надати йому політичного притулку. Але не все так просто. Чаус подав апеляцію на це рішення молдовського президента. Поки суд не розгляне апеляцію, Молдова Чауса не віддасть. І хоч у САП переконують, що вони на 100% готові до зустрічі екс-судді, схоже на те, що ця справа затягнеться на довго.

 

Інна Отрош

Вірний пес Януковича Інна Отрош, можливо, переховується в Криму

Інна Отрош зробила блискучу кар’єру. Почавши з адвокатської діяльності, у 2004 році вона стала суддею Печерського суду і через три роки вже очолила його. А восени 2010-го, коли до влади прийшов Янукович, увійшла до складу Вищої ради юстиції. Вона стала одним із символів відданого служіння режиму, адже у її суді проходив «постановочний» суд над Юлією Тимошенко, штампувалися вироки активістам «Автомайдану» під час Революції гідності. Подейкують, що не обійшлося без втручання в автоматизовану систему розподілу справ. Тож не дивно, що після втечі Януковича Інна Отрош також пропала з радарів.

Вже у березні 2014 року почали з’являтися чутки, що Отрош втекла до Криму, де отримала російське громадянство і очолила Ялтинський райсуд.

Після років розборок у лютому 2017 року Вища рада правосуддя звільнила Інну Отрош з посади судді Печерського районного суду міста Києва. Перша причина: закон «Про очишення влади» забороняє Отрош обіймати посаду судді протягом десяти років, адже вона входила до ВРЮ під час правління Януковича. Друга причина: банальний прогул, адже за даними правоохоронців Отрош залишила територію України ще 26 лютого 2014 року і з того часу назад не поверталася.

Цікаво, що на сьогодні на сторінці Ялтинського суду її імені серед переліку суддів нема.

Дочка екс-судді Інна Отрош-молодша прекрасно себе почуває в Україні, досі працюючи суддею Господарського суду міста Києва. Щоправда вона вже давно стала об’єктом зацікавлення Генпрокуратури. За версією слідства молодшу Отрош у 2013 році призначили суддею Господарського суду Луганської області завдяки підробці документів. Нібито у трудовій книжці Інни Отрош було вказано, що вона працювала в аспірантурі КНУ ім. Тараса Шевченка. Це додало Отрош юридичний стаж, необхідний для призначення суддею. ГПУ наполягала, що Отрош лише навчалась в університеті, а не працювала.

Слідство тривало два роки і за цей час слідчі так і не наважились вручити молодшій Отрош навіть повідомлення про підозру. Зрештою, ГПУ повідомила, що, у лютому 2016 року суд виніс постанову про закриття справи щодо молодшої Отрош через відсутність складу злочину. Час навчання в університеті – їй зарахували, як стаж наукової роботи. Водночас інформація про перебіг справи щодо махінацій із нарахуванням балів – у судовому реєстрі відсутня.

 

Родіон Кірєєв

Суддя Тимошенко Родіон Кірєєв робить адвокатську кар’єру у Москві

Кірєєв відомий тим, що виніс вирок у «газовій» справі щодо колишнього прем’єра Юлії Тимошенко. Судовий розгляд тривав довго, але навіть на стороннього спостерігача виглядало все дуже передбачувано і непереконливо. Тож не дивно, що, як і його керівниця Отрош, Кірєєв зник з горизонту щойно стало зрозуміло про перемогу Майдану.

Справу судді ГПУ розслідує ще з квітня 2014 року. За даними відомства, суддя «виніс завідомо неправосудну постанову про зміну підсудній Тимошенко запобіжного заходу із підписки про невиїзд на взяття під варту».

У 2015 році Верховна Рада дозволила затримати та арештувати його. А в січні 2016 року президент Петро Порошенко за поданням Вищої ради юстиції звільнив Родіона Кірєєва з посади судді. У ВРЮ тоді дійшли висновку, що Кірєєв під час розгляду справи щодо Тимошенко «безпідставно змінив підсудній запобіжний захід з підписки про невиїзд на тримання під вартою, чим допустив свавільне та незаконне позбавлення її свободи, це слугувало підставою для винесення Європейським судом рішення проти України, що зашкодило авторитету судової влади і України».

І хоч Кірєєв з липня 2014 року перебуває в розшуку, це не заважає йому почати робити кар’єру у північного сусіда. Так, нещодавно стало відомо, що він отримав адвокатську ліцензію в Москві.

Олег Коломієць, для “Суддівства”