Ягідні галявини судді Пукшин

04.10.2018

У Господарському суді Києва суддя Людмила Пукшин працює вже 10 років. її було призначено на цю посаду указом президента України Віктора Ющенка. За випадковим, як це зазвичай буває, але таким щасливим збігом, саме 2008 року її рідний брат Ігор Пукшин обіймав посаду заступника глави Секретаріату Президента України.

Про це пише «Резонанс» у своєму розслідуванні. Публікуємо його повністю.

Уже через два роки своєї роботи на ниві правосуддя суддя Людмила Пукшин потрапила під приціл вітчизняних ЗМІ у справі про суперечки навколо приватизації Луганськтепловозу. Саме вона винесла рішення про стягнення з Фонду державного майна України 58 мільйонів доларів на користь російського Трансмашхолдингу. Парадокс ситуації полягав у тому, що інтереси російської компанії представляв її колишній керівник у Фонді державного майна Андрій Підгайний. Мабуть, це черговий «випадковий збіг».

Надалі суддя Людмила Пукшин також неодноразово виносила дуже сумнівні судові рішення. За інформацією реєстру судових рішень тільки за 2017-2018 роки 78 ухвалених нею вердиктів були скасовані судами вищих інстанцій, а ще 14 – змінені.

Наприклад, у жовтні 2017 року суддя Людмила Пукшин відзначилася, розглядаючи заяву ТОВ “ГК” Співдружність”. Тоді вона ухвалила рішення накласти арешт на 1,8 млн кубометрів природного газу в газотранспортній системі України, що належали ТОВ “Систем-Альянс”. Однак Київський апеляційний господарський суд скасував це рішення, вказавши, що суддя порушила норми процесуального і матеріального права, не врахувала балансу інтересів заявника і відповідача, а також наклала арешт на газ, а не на відповідні грошові кошти.

А роком раніше суддя Людмила Пукшин примудрилася розглянути справу за відсутності відповідача, при цьому не повідомивши його взагалі. Київський Госпсуд “забув” направити ТОВ “Прайд 12” постанову про порушення провадження у справі та постанову про відкладення розгляду справи за адресою відповідача, і присудив компанії заплатити 121,7 тисяч гривень. Відповідач взагалі був позбавлений можливості представити свою позицію. Природно, Київський апеляційний господарський суд скасував рішення, ухвалене з таким грубим порушенням Господарського процесуального кодексу.

Не морочитися з викликом і вислуховувати аргументи «незручної» сторони у справі, зважаючи на все, – часта практика у судді Пукшин. Ще один кричущий випадок стався під час розгляду судом позову ФОП Ульяненко Наталії Олегівни до ТОВ “ЕКО” про стягнення 149,9 тисяч гривень. Як вказав апелянт, 23 травня поточного року Київський господарський суд оголосив перерву до 30 червня, але фактично засідання суд провів на місяць раніше – 30 травня, про що свідчить дата ухвалення судового рішення.

Варто зазначити, що до Вищої ради правосуддя в 2016 році надходила скарга адвоката П.Маліневского на дії судді Л.Пукшін, яка, за словами юриста, розглянула заяву Київського муніципального академічного театру для дітей та юнацтва за відсутності доказів про належне і своєчасне інформування відповідача про час і місце засідання.

Остання судова реформа ще тільки почала працювати, не минуло й року, як вступили в силу норми нових законів і процесуальних кодексів, які спрямовані в тому числі і на забезпечення рівноваги прав сторін, на неможливість затягування судового процесу і процесу виконання рішення. Однак, і тут у судді Пукшин є своя власна думка і трактування, що відрізняються від норм права і судової практики. Логіки і здорового глузду.

Так, вельми вільне трактування правових норм суддею Людмилою Пукшин мало місце під час розгляду справи щодо розстрочки виконання рішення по виплаті боргу з боку ТОВ “Українська інжинірингово-інноваційна компанія” на користь Державного підприємства аеропорт “Бориспіль”. Ще в травні 2016 року Господарський суд Києва ухвалив рішення стягнути з компанії на користь аеропорту 1,624 млн. грн. боргу і 573 тис. грн. пені. Розглядаючи справу про розстрочення виплати в січні поточного року, суддя надала розстрочку до січня 2019 року, хоча згідно з вимогами закону повинна була відмовити, адже максимальний термін надання розстрочки становить один рік від ухвалення судового рішення. Тобто він закінчився вже в травні 2017 року. Норма закону однозначна, і зрозуміла навіть студенту-першокурснику юридичного вишу. Дуже сумнівно, щоб суддя Пукшин цього не розуміла, і тоді постає питання: на догоду кому відбуваються такі грубі й очевидні порушення процесуального закону, які при цьому роблять неможливим тривалий час стягнення грошових коштів на користь державного підприємства.

Не все гаразд у судді Людмили Пукшин виявилося і з декларуванням майна. Згідно з поданою декларацією в її власності є квартира площею 80 квадратних метрів і автомобіль Acura MDX 2008.

Як випливає з документа, набільше грошей в родині заробляє чоловік, який займається (несподівано!) продажем сезонних ягід, і чиї доходи в більш ніж в тричі перевищують прибутки його дружини.

Під час співбесіди у Вищій кваліфікаційній комісії суддів члени комісії звернули увагу на різке зростання доходів чоловіка Людмили Пукшин. Якщо раніше він декларував абсолютно смішні суми річного доходу (максимум 4360 гривень), то починаючи з 2016 року дохід чоловіка судді підскочив до 1,365 мільйона гривень, а за підсумками минулого року склав 934 тисячі гривень.

Сама Людмила Пукшин пояснила членам комісії, що настільки пристойні заробітки забезпечує вирощування та продаж лохини, якою чоловік займається разом з її братом. Чи це не той брат, який був заступником глави Секретаріата Президента України, а згодом партнером в адвокатській компанії? Трохи несподівана зміна діяльності, хоча, можливо, це «дауншифтинг по-українськи». Або все ж офіційна діяльність членів сім’ї Людмили Пукшин покликана покривати і легалізувати зовсім інші «ягідки», з інших галявин.

Але в цілому про фінансові справи своїх найближчих родичів вона розповіла дуже небагато. “Чесно кажучи, я не дуже цікавлюся, чим він займається”, – сказала вона на співбесіді. Але в майбутньому Пукшин пообіцяла звертати пильнішу увагу на це. “Я тепер буду брати у нього письмові нотаріальні пояснення щороку. В іншому випадку подам на розлучення”, – додала суддя.

Крім того суддя “точно не з’ясовувала”, на що чоловік витрачає чесно зароблені гроші. Мовляв, збирається розширювати бізнес, кудись вкладає, але для неї це таємниця. А новий автомобіль вартістю 531 тисячі гривень, який чоловік придбав у січні 2018 року, суддя чомусь не вважає спільною власністю, тому що “я ним не користуюся”. “Я по факту дізналася, коли автомобіль був зареєстрований”, – сказала вона, пояснюючи неподання повідомлення про зміни в майновому стані в Національне агентство з запобігання корупції протягом передбачених законом десяти днів.

Під час співбесіди один з членів комісії запитав: “Значить, правду кажуть, лохина таки працює?” Звичайно працює, якщо збирати її на правильних галявинах.

Саме невідповідності в деклараціях судді Людмили Пукшин, а також грубе ігнорування з її боку актуальних норм чинного законодавства стали причиною підвищеного до неї уваги з боку Вищої кваліфікаційної комісії суддів. На даний момент суддя Людмила Пукшин ще не пройшла оцінювання, яке повинні пройти всі без винятку судді. Вища кваліфікаційна комісія ухвалила рішення зупинити оцінювання щодо неї. Не може ВККСУ визначитися поки – чи гідна взагалі суддя Пукшин продовжувати суддівську кар’єру. Начебто в документах – квіточки, але які ягідки за ними ховаються…

Оцінка з боку ВККС стане лакмусовим папірцем судової реформи в Україні – чи залишаться в лавах суддів тільки справжні професіонали з незаплямованою репутацією або ж до ухвалення судових рішень знову буде допущено людей, які отримали високу посаду за протекцією і здійснюють правосуддя, не зважаючи на закон.