Українці – серед лідерів за позовами до Європейського суду з прав людини

06.04.2018

Україна посіла друге місце серед держав, які не виплачують компенсації своїм громадянам за рішеннями Європейського суду з прав людини, повідомляє «Новое время».

Про це йдеться у звіті Комітету міністрів Ради Європи. Росія і Туреччина розділили перше місце і очолюють цей список. Крім того, Україна опинилася серед країн з найбільшою кількістю нових справ, зареєстрованих у минулому році.

Наша країна опинилася в антирейтингу через те, що вчасно не надала звітність. Насправді ж боргів із виплатами за рішеннями Європейського суду з прав людини Україна не має. Про це в ефірі радіо НВ повідомив заступник міністра юстиції, уповноважений у справах ЄСПЛ Іван Ліщина.

“Мова йде про виплату сатисфакції – грошей, які присуджені рішенням Європейського суду з прав людини. Наразі немає заборгованості по сплаті сатисфакцій – ми виконуємо все вчасно, – пояснює Ліщина. – Питання полягає тільки в тому, як ми звітуємо комітету міністрів Ради Європи. В чому була ситуація: та інформація, яку ми надавали, не повністю відображала те, що хотів побачити від нас секретаріат. Як зібрали інформацію – то прозвітували. Тобто ми про рішення, які були виконані у 2017 році, прозвітували вже у 2018-му”.

Європейський суд з прав людини за минулий рік присудив позивачам проти України майже 1 млрд 200 млн євро “справедливої компенсації”, йдеться у звіті Комітету міністрів Ради Європи.

У 2013 році Україна програла за позовами до ЄСПЛ майже 33 млн євро, а в 2014-му – понад 7,5 млн. У 2015-му позивачам з України присудили близько 1 млн євро, у 2016-му та 2017-му ця сума становила 1 млрд 200 млн євро.

У минулому році Україна дотримувалася термінів оплати за 45 справами порівняно з 20 в 2016-му. За 22 справами Україна виплатила компенсацію після встановленого терміну.

Водночас Україна опинилася серед держав, які закрили виконання найбільшої кількості рішень Європейського суду з прав людини у 2017 році.

Найбільше справ з величезним відривом протягом минулого року закрила Італія, далі йдуть Угорщина, Росія, Румунія та Польща.

Керівник адвокатського центру Української Гельсінської спілки з прав людини Борис Захаров наголосив що для України це помітний прогрес, адже роком раніше таких справ було лише 4.

“Місце достатньо високе. Закрита справа – це коли виконано рішення суду і виплачена компенсація. Це дуже добрий результат, враховуючи бідність країни. Це свідчить про добру роботу уповноваженого у справах ЄСПЛ”, – наголошує Захаров.

Причиною порушень, найімовірніше, є фінансова неспроможність, розповів у коментарі Радіо НВ фахівець із міжнародного публічного права Віталій Набухотний.

За його словами, одне з найбільш поширених порушень – 6-та стаття європейської конвенції про право на справедливий суд, тобто це всі нюанси, пов’язані з проведенням судових розглядів, переважно кримінальних.

“Також дуже багато справ стосується права власності, тобто 1-ї статті 1-го протоколу європейської конвенції, ну і досить популярною є 8 стаття про право на приватне життя. Є такі статті як 3 стаття – заборона тортур та нелюдського поводження”, – деталізує Набухотний.

Також у звіті Комітету міністрів Ради Європи Україна опинилася серед країн з найбільшою кількістю справ, що перебувають на розгляді ЄСПЛ.